«
Ayancık Akçakese Köyü

Sinop ili Ayancık ilçesinin bir köyü olan Akçakese Köyünde, 2017 verilerine göre 82 kişi yaşamaktadır. Yaklaşık olarak 20 hane bulunmaktadır. Rivayetlere göre köy adını, eskiden bulunan Akça Kilise’den aldığı söylenmektedir. Köy 3 mahalleden oluşmaktadır. Bunlar Merkez mahallesi, Pir mahallesi ve Gemre mahallesidir.

Akçakese Köyü, Ayancık ilçe merkezine 5 km mesafede bulunmaktadır. Ayancık İstanbul karayolu üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Çevresinde Pazarcık köyü, Tevfikiye köyü, Yenikonak köyü bulunmaktadır. Sık ormanlarla kaplı olan köyün kenarından Ayancık merkezine akan çay (dere) geçmektedir.

Genellikle emekli vatandaşların ikamet ettiği Akçakese köyünde faaliyet gösteren ilkokul ve sağlık ocağı bulunmamaktadır. Köyde bulunan camiye köy halkı ilgi sahip çıkmaktadır. Yaz aylarında köyün doluluk oranı artmakta ve cami cemaati de bulunmaktadır. Kendi geçimi için bahçesinde sebze meyve yetiştiren köy halkı, bu ürünlerini Pazartesi ve Cuma günleri kurulan Ayancık Pazarında da satarak geçimini sağlamaktadır. Öte yandan köyün ilçe merkezine yakın olması nedeniyle çoğu kişi Ayancık’ta da çalışmaktadır.

Akçakese Köyü Muhtarı: Burhan KESKİNSOY
Muhtar İletişim Bilgisi: 0 542 770 56 78
Muhtarlık Binası Telefon: 0 368 623 73 96

Ali Köyü Cami İmamı: Muttalip KOÇAK

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *