«
abdde-tiktok-tartismalari-AAyEwk8q.jpg

ABD’de toplumsal medya devi TikTok’un kaderi belirsizliğini koruyor. Temsilciler Meclisi’nde oylanacak yasa tasarısına göre platformun sahibi şirket, TikTok’u satmazsa ABD’de yasaklanacak. Washington yönetimi, Amerikalıların kişisel verilerinin Çin’e sızmasını engellemeyi amaçlıyor.

Önemli Bir Karar

TikTok’un ABD’de 170 milyon kullanıcısı bulunuyor. Temsilciler Meclisi, platformun kaderini bugün yapılacak oylamayla belirleyecek. Yasa tasarısına göre TikTok’un Çinli ByteDance şirketine satılması için 165 gün süre verilecek. Aksi halde TikTok ABD’de tamamen yasaklanacak.

Güvenlik Endişesi

FBI, Adalet Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat birimlerinin verdiği brifingde Amerikalıların kişisel verilerinin Çin’e aktarılma endişesi dile getirildi. TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew ise güvenlik kaygılarına dair somut bir kanıt olmadığını savunarak yasağın anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

Çin ise yasağı ABD’ye zarar verecek bir adım olarak nitelendirerek tasarıyı eleştirdi. Ancak ABD’de yasa tasarısının geçmesi bekleniyor. Başkan Biden, yasanın onaylanacağını açıklarken, Senato ayağındaki oylamanın akıbeti belirsizliğini koruyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *