«
27 hayal

Herkesin bir hayali vardır. Bu hayalin düşüncelerine dalarken birde bakmışız bir yenisi daha var. Hayalden hayale geçtiğimizin farkına varırız. Nisan 2019’da kendime bir liste hazırlamıştım. 27 yaşımdan önce yapılacak 27 hayalim diye.

Bu listeyi daha önceden paylaşmak istemiştim ama bu güne kısmet oldu. 1 senede bu hayallerimden bazılarını gerçekleştirdim ve daha yapmak istediğim bir çoğu ise duruyor.

Neden bu listeyi yaptım?

Doğa sever bir insanım ve uzun yıllar doğa kampı yapmayı istemişimdir. Bu hayalimi gerçekleştirmeden önce kamp yapanların maceralarını araştırıp okurken farklı hayallere kapıldım. Yapmak istediklerimi düşünürken baktım ki çok fazla hayalim var. Şu sıralar hayatımın genellikle aynı çevrede geçmesi ve monoton bir şekilde devam etmesi beni biraz bunaltmıştı. Kendime heyecan yaratacak, yenilikler katacak ve dolu dolu yaşamamı sağlayacağını düşündüğüm bir Yapılacaklar Listesi (bucket list) yapmaya karar verdim.

27’den önce 27 Hayalim başlığıyla listemi oluşturdum. Hep duyduğumuz bir söz vardır; “Başkaları için değil, kendin için yaşa.” Biz insanoğlu başkalarına gösteriş olsun diye hayatımızı kendimize göre yaşayamıyoruz. İster istemez bu çukura düşüyoruz. İnstagram’da paylaştığımız hikayede bile “Böyle yazarsam şöyle düşünürler” diye kendimizi yansıtamaz olmuşuz. Bu sınırlamayı bir kenara hep birlikte bırakalım ve hayallerimizi doyasıya yaşayalım. O halde başlayalım ;)

#01 Youtube Kanalı Açıp Vlog Çekimlerine Başlamak (Gerçekleştirildi)

#02 Yamaç Paraşütü Yapmak

#03 Doğa Kampı Yapıp Yıldızları İzlemek (Gerçekleştirildi)

#04 Dalış Yapıp Su Altını Kayda Almak (Gerçekleştirildi)

#05 Drone Alıp Gökyüzünden Manzaralar Çekmek (Gerçekleştirildi)

#06 Farklı Şehirde Yaşayan Bir Arkadaşınla Farklı Bir Şehirde Seyahat Etmek (Gerçekleştirildi)

#07 Araba Almak (Gerçekleştirildi)

#08 Snowboard Time (Gerçekleştirildi)

#09 Kapadokya’da Balon Seyahati

#10 Gönüllü Olarak Doğa Temizliği Yapmak (Gerçekleştirildi)

#11 Bir Koleksiyona Sahip Olmak (Kısmen-Notlarda açıklandı)

#12 Tren Ekspresleri ile Seyahat Etmek (Doğu Ekspresi, Vangölü Ekspresi)

#13 100 Temel Eseri Okumak

#14 Maraton Koşmak

#15 RenkliFest’e katılmak

#16 Bir Meyve Ağacı Dik ve Büyüt (Gerçekleştirildi)

#17 Uçurumun Kenarındaki Salıncakta Sallanmak (Gerçekleştirildi)

#18 Bir Dağa Tırmanış Yapmak (Gerçekleştirildi)

#19 Hobi Bahçesi Yapmak (Gerçekleştirildi)

#20 Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’na Katılmak

#21 Farklı Yörelerin Lezzetlerini Tatmak (Gerçekleştirildi)

#22 Yurtdışına Çıkmak

#23 Arabamı Modifiye Etmek (Gerçekleştirildi)

#24 Çiçek Büyütmek (Gerçekleştirildi)

#25 Sosyal Medyada Minimum 10 Bin Aktif Takipçiye Sahip Olmak (Gerçekleştirildi)

#26 Doğu Karadeniz Turu Yapmak (Gerçekleştirildi)

#27 Masaüstü Bilgisayar Toplamak (Gerçekleştirildi)

Güncelleme Notları:

27.01.2022: Uzun bir süre sonra yazımı güncellemek istedim. Birçok hayalimi gerçekleştirsem de hala gerçekleştiremediklerim mevcut. Maalesef ki hayatımızı etkileyen pandemi nedeniyle festival, seyahat gibi toplu ortamlardan uzaklaştım. Ve yine ekonomide yaşadığımız sıkıntılı süreç, dövizdeki artışlar nedeniyle balon turunun da döviz üzerinden yapılması nedeniyle bir hayalimi daha şimdilik ertelemiş oldum.

Kitap okumaya başlasam da 100 Temel Eser haricinde kitapları tercih ettim. Bakalım zaman bizlere neleri gösterecek ve hayallerimizden hangilerini gerçekleştirmiş olacağız.

17.09.2023: Artık son senedeyim ve sanırım bazı hayallerimi 27’den önce gerçekleştiremeyeceğim. Ama bir çoğunu gerçekleştirmenin mutluluğu da var.

Örneğin; hobi bahçesi yapmak hayalimdi, şimdi hobi bahçesini yaptığım bir arsa sahibiyim. Muğla’ya tatile gittiğim sırada Dalyan İztuzu plajında su altında karetta karetta’lar ile yüzdüm ve kayda alabildim.

Bir koleksiyona sahip olmadım ama proje amaçlı açtığım ve sonrasında yarıda kalıp bir kenarda bekleyen sosyal medya hesapları var. Bunlar benim koleksiyonum olabilir :) Çünkü belkide bir işe yaramayacaklar ama hala sosyal medya hesaplarını kapatmıyorum ve saklıyorum. Buna sanal koleksiyon diyebiliriz :)

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *