Eğitim

Kyk Yurt Kaydı Nasıl Silinir? Yurda Gitmek Gerekiyor Mu?

Yeni eğitim-öğretim yılında Kyk’da kalan bazı öğrenciler eve çıkabiliyor. Bazıları ise yatay geçiş yaptığı için Kyk yurt kaydını sildirmesi gerekiyor. Kyk’dan çıkacak olanlar için yurt kaydı silme işlemi nasıl yapılır? Kyk kaydını silmek için yurda gitmek gerekiyor mu? İşte detaylar…

Kyk Yurt Kaydının Silinmesi İşlemleri

Yurt kaydını sildirmek isteyen öğrenci başka şehirdeyse yurda gitmek istemiyor. Fakat kaydını sildirmek için bir dilekçe yazması veya yurtta bulunan hazır dilekçenin üzerine kendi bilgilerini eklemesi gerekiyor. Bunu yapmasının birkaç nedeni var.

Eşyaların Teslimi: Yurt tarafından size zimmetli olarak verilen yorgan, yastık gibi malzemeleri eksiksiz ve sağlam olarak teslim etmeniz gerekiyor. Malzemelerde eksik veya hasar olması durumunda sizden alınan depozitodan kesilecektir.

Dilekçenin Teslim Edilmesi: Yurttan ayrılacağınızı ve bu nedenle kaydınızın silinmesini istediğinize dair imzalı bir dilekçeyi teslim etmeniz gerekiyor. Ardından kaydınızın silinmesi için işlemlerinize başlanacaktır. Örnek dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.

Zemin kattaki 12 numaralı odada kalan öğrencinizim. Başka bir üniversiteye yatay geçiş yapmam nedeniyle yurttan kaydımın silinmesini istiyorum. Depozitomun iadesi için aşağıda verdiğim iban numarasının doğru olduğunu kabul ediyorum. 

Sağ altına ad, soyad, tc numarası ve imza atınız.

Sol altına ise Banka adı, hesap sahibi adı ve iban numaranızı yazınız.

Depozito İadesi: Eğer yurda gidip dilekçe vermezseniz güvence bedeli (depozito) olarak alınan ücret size iade edilmeyebilir. Depozito iadesi ortalama 1 ay sürmektedir.

Prosedür bu şekilde işlemektedir. Siz eğer yurda gidemeyecek durumdaysanız yurdunuzu arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum

 • ben tekrar hazırlanıcam üniversite sınavına o yüzden kaydımı sildiricem seneye başka üniversite kazanırsam tekrar çıkma ihtimali varmı ve işlem 5:10 dakikamı sürüyor ?

  • Merhaba Oğuzhan,
   Tekrar başvuru yaparsın fakat çıkma ihtimali azalabilir. Daha önce yurt kaydı yapıp sildiğin için bunu göz önüne alırlar. Yurtlara alınmak için tek şart maddi durum değildir. Birçok faktör var. Bu ihtimali de göz önünde bulundurmanızda fayda var

  • Silinir. Örgün eğitim görmeyen kişiler yurtta kalamıyor. Bu kuralı göz önünde bulundurursak siz kaydınızı sildirdiğinizde yurttan da kaydınız silinir.

 • Merhaba . Ben kyk yurddunu yedekten kazandim taahutnameyi onayladim 306 lira bedelini de yatirdim ama ozel yurtta kaldigim icin cikamadim ucretimi geri almak istiyorum daha hic gitmedim yurda hic kalmadim oda numarami falan bilmiyorum nasil iptal edicem kaydimi ben ? Lutfen yard. Olur musunuz ?

  • Kyk’ya yatırdığınız depozitoyu geri almak için yurda gidip yurt müdürüyle görüşün. Sizin çıkış işlemlerinizi onlar halledecek ve sizden IBAN numarası alacak. O hesaba paranız geri yatar.

 • Merhaba, bu dönem erasmus yaptığım için yurttan kaydımı sildirmek zorunda kaldım. Döndüğümde yurdum boş yer olursa kaydımı tekrar yapacaklarını söylediler ancak ben tekrar kyk yurt başvurusunda bulundum. Çıkmama ihtimali var mı? Çıkmazsa hiç başvuru yapmamış gibi yurduma gidip tekrar kayıt yaptırabilir miyim?

 • Merhaba ben yatay geçiş yaptım fakat özel sebeplerden dolayı yurt kaydımı sildirmeye gidemiyorum bulunduğum yerden yurt kaydımı nasıl sildirebilirim acaba?

 • Merhaba ben yurtta bir gun kalip kayit sildirme dilekcesi verdim. Dilekcenin uzerine 1 hafta gecti
  Ancak simdi dilekcemin iptalini istiyorum yani yurtta kalmaya devam etmek istiyorum ne yapabilirim?

  • Yurda gidip yurt müdürü ile görüşün. Veya dilekçeyi kime verdiyseniz onunla görüşün.

 • Merhaba ben ayın ortasinda yurttan ayrilicam o ayın da ücretini vermem gerekir mi?

  • Çıkacağınız ayın ücretini ödemiyorsanız. Veya kaç gün kaldıysanız hesaplanıyor sadece kaldığınız gün kadar ödeme yapıyorsunuz. Tüm ayın ödemesini almıyorlar. Çıkacağınız ayın ücretini ödediyseniz depozitonuza ekleniyor veya ödemediyseniz depozitodan kesiliyor.

 • Mehaba ben bu yıl kamu yönetimi 1. Sinif bititdm ama bölümümden memnun deilim yks ye girip başka bölüme gidecem kamuyu dondurmam halinde bursum kesilirmi veya başka bölüme gittigimde yine burs çikarmi bna yardimci olurmusunuz

  • Bu tür durumlarda çelişkiler olabiliyor. En sağlıklı cevabı KYK Çağrı Merkezinden edinebilirsiniz. Çağrı Merkezi telefon numarası: 444 19 61 ‘aramanızı tavsiye ederim.

  • Okulunuz bittiği zaman yurt yönetimine bilgi verip kayıt sildirme işlemlerini başlatabilirsiniz. En garanti yolu budur. Bazı durumlarda gözden kaçıyor ve yurt kaydınız devam ediyor. Ekstra ücret ödememek için yurdu arayın bilgi verin.

Yorum bırakmayı unutma ;)