Eğitim

Kyk Yurdunda Oda Değiştirme

KYK yurdunda yeni kalmaya başladıysanız veya daha önceden de kalıp odanızdan memnun değilseniz neler yapılabilir? Kyk’da oda değiştirmek mümkün mü? Ve mümkünse nasıl oda değiştirilir? Bu yazımda KYK yurdunda kalmış biri olarak bilgilerimi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle şunu bilmekte fayda var. Kyk devlet tarafından belirli kriterlere göre ve belirli bir ücret karşılığında öğrencilerin barınma, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet vermektedir. Kyk’nın iyi yönleri olduğu gibi negatif yönleri de bulunuyor. Yani bir ev ortamı ve bir özel yurt ortamını ortamı bulamayabilirsiniz.

KYK Yurdundaki Sorunlar

Oda arkadaşlarınız ile samimi olmayabilirsiniz. Bu sizi rahatsız edebilir ve oda değiştirmek isteyebilirsiniz.

Odanın dağınık kullanılması, oda ve banyo alanlarının temiz tutulmaması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Sesli, gürültülü ortamlar sizi rahatsız edebilir. Oda arkadaşlarınız geç saatlere kadar uyumayabilir.

Bu gibi sorunlarla sık karşılaşılmaktadır. Bunları yaşayan öğrenci odasını değiştirmek isteyebilir. Kyk’da oda değiştirmek için ne yapılabilir?

Kyk Oda Değiştirme İşlemleri

Kyk başvuru ile öğrenci alan bir kurum olduğu için herkes odasını kabul etmek durumundadır. Kyk hizmetlerinden memnun olmayacak veya lüks bir ortam hayal edenlerin yeri zaten KYK değildir. 10 liraya alınan etle 40 liraya alınan et bir değildir. Bu da aynı durum.

Fakat yurt yönetimi ve KYK İl Müdürlükleri öğrencilerin rahat etmesi ve sorunlarının çözülmesi için çalışmaktadır. Oda değiştirmek için yapılabilecek birkaç işlem vardır.

 1. Başka odada boş yatak varsa bu odaya geçmek için yurt müdürü ile görüşebilirsiniz. Boş yatak olması halinde oda değiştirmenize izin verilecektir. Fakat boş yatağın öğrencisi olupta henüz gelmemişte olabilir. Bunu araştırın.
 2. Başka odadaki bir öğrenci ile yerini değiştirmek en mantıklısıdır. Gidip başka odadaki öğrenci ile konuşup yer değiştirmeye ikna edebilirsiniz. İki tarafta kabul ederse yurt yönetimi ile konuşup odanızı değiştirebilirsiniz.
 3. Eğer bu ikisini yapamazsanız ve çok zor durumda kalırsanız yurt müdürü ile görüşüp derdinizi anlatın. Eğer varsa başka bloklara geçmeyi teklif edin. Bloklar arası transfer genellikle yarıyılda ve sene sonunda yapılmaktadır.

Bunların haricinde yapılabilecek pek birşey yoktur. Özellikle yurtta hiç boş alan yoksa başka bir odaya geçmek zordur. Umarım bu bilgiler işinize yarar. Aklınıza takılan bir soru olursa aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.

Yorum

  • Boş olan katlarda başka kimse yoksa belki odanızı değiştirmeyebilirler. Bu yurt yönetiminin inisiyatifine kalmış. Gidip görüşün.

 • Yurttaki memur bana hem bukunduğumuz ayın hemde bir sonraki ayın yurt ücretini yatırmamı söylüyor böyle bişey varmı

  • Yatırmanız gereken yurt ücretini KYK’nın resmi internet sitesine girerek yatırınız. Eğer orada 1 aylık yurt ücreti varsa sadece onu ödeyiniz.

 • Arkadslar ben %50 kyk yurdunda kaliyordum . Yurdumu degistirdm kyk devlet yurduna gecis yaptm kyk devlet yurdunu beğenmedm tekrar eski yurduma gecis yapabilir miyim ? Bilgisi olan yorum yaparsa cok sevinirim

  • Yurt yönetimiyle iletişime geçin. Boş yer olması durumunda yardımcı olacaklardır

 • Oda değişikliği 2 defa yaptim tekrar değiştirmek istiyorum oda arkadaşım çok kirli olduğu için dayanamıyorum acaba değişim yaparlar mi?

  • Gidip yurt müdürüyle görüşünüz. İmkanlar dahilinde değişim yapacaklardır.

 • Ya Allah aşkına 1 kere oda değiştirmişsin zaten değiştireceksen Bi bakarsın demi yani kim var kim Yok nasıl insan temiz mi kir mi habire habire oda değiştirmenin alemi Yok ben yurt müdürü olsam 1 den fazla oda değişikliğine izin vermem ne bu çocuk oyuncağı mı salak salak iş yapmayın

Yorum bırakmayı unutma ;)